Kaip numalšinti nugaros skausmą po intensyvaus fizinio darbo?

nugaros skausmas

Raumenų skausmas, atsirandantis po fizinio krūvio, vadinamas krepatura. Fizinis skausmas gali būti įvairūs pavyzdžiui po sporto treneruotės, stogo dengimo darbų, intensyvaus ir ilgaus vaikščiojimas, sunkių daiktų kilnojimo ir t.t.

Krepatura yra savotiškas raumenų streso indikatorius – kuo stipresnis skausmas po treniruotės, tuo didesnį stresą patiria raumenys.

Raumenų skausmo tipai po treniruotės

Yra keletas skausmo tipų, atsirandančių po treniruotės:

  • vidutinio sunkumo raumenų skausmas po treniruotės – atsiranda kitą dieną po treniruotės, turi traukiantį pobūdį ir didėja susitraukiant ar tempiant atitinkamą raumenį;
  • uždelstas raumenų skausmas – atsiranda 2-3 dienas po treniruotės, turi stiprų skausmą;
  • trauminis raumenų skausmas – atsiranda fizinio krūvio metu, iškart po ar kitą dieną, yra ūmus ir ribojantis.

Galimos raumenų skausmo priežastys po treniruotės

Raumenys susitraukdami suvartoja deguonį, kuris būtinas jų efektyviam darbui – kuo intensyvesni ir dažnesni susitraukimai, tuo daugiau deguonies reikia raumenų ląstelėms (miocitams).
Jei raumenys patiria hipoksiją (deguonies trūkumą), suaktyvinamas kitas energijos „išgavimo“ būdas – anaerobinė glikolizė.

Anaerobinė glikolizė yra energijos gamybos procesas, kurį organizmo ląstelės gamina įvairiomis gliukozės transformacijomis, kai išsiskiria adenozino trifosfatas (ATP), vykstantis anaerobinėmis (be deguonies) sąlygomis.

Kitaip tariant, skaidant gliukozę išsiskiria tam tikras kiekis ATP molekulių, kurios suteikia energijos, ir pieno rūgštis (laktatas), kurios perteklius po fizinio krūvio sukelia raumenų skausmą.

Sveiko žmogaus ląstelėse laktato kiekis yra nuo 0,6 iki 1,3 mmol/l, pagal šį rodiklį vertinama raumenų prisotinimo deguonimi kokybė ir intensyvumas, angliavandenių apykaitos kokybė. Sergant kai kuriomis ligomis, kurias lydi traukuliai, laktato kiekis yra didesnis nei normalus.

Pieno rūgšties paprastai randama kepenų, smegenų, raumenų, širdies ir kitų organų ląstelėse.
Kepenyse vyksta atvirkštinės glikolizės procesas – cheminių reakcijų grandinė, kurios metu iš pieno rūgšties gaunama gliukozė, kuri naudojama tolimesnėms transformacijoms gaminant energiją.

Kita skausmo priežastis po fizinio krūvio – raumenų mikrotrauma

Dažniau jie atsiranda žmonėms, kurie nereguliariai sportuoja. Netreniruoto žmogaus raumenų skaidulose yra skirtingo ilgio miofibrilės (pagrindiniai raumenų susitraukiantys elementai) – trumposios ir ilgosios.

Atliekant ekscentrinius pratimus (kai įtempti raumenys pailgėja esant apkrovai), plyšta trumpos miofibrilės.

Kokios ligos gali sukelti raumenų skausmą?

Pieno rūgštis gali kauptis ne tik kartkartėmis sportuojantiems žmonėms. Laktato kiekis didėja sergant daugeliu ligų – tokiomis kaip diabetas, inkstų pažeidimas, leukemija, sepsis, ūmus kraujo netekimas ir kt.

Dėl patologiškai didelio pieno rūgšties kiekio išsivysto tokia gyvybei pavojinga būklė kaip pieno rūgšties acidozė, dėl kurios pakinta organizmo aplinkos rūgštingumas, o tai lemia visų sistemų ir organų disfunkciją ląstelių lygmenyje.

Į kurį gydytoją turėčiau kreiptis dėl raumenų skausmo?

Prieš pradedant lankytis sporto salėje ar treniruoklių salėje, patartina profilaktiškai pasitikrinti terapeutą ir kardiologą bei atlikti kraujo tyrimų seriją.

Nustačius kokią nors patologiją, treniruočių intensyvumą, jų apimtį, trukmę ir dažnumą reikėtų aptarti su kūno rengybos instruktoriumi ar sporto medicinos gydytoju.

Raumenų skausmo diagnostika ir tyrimai

Paprastai raumenų skausmas po treniruotės praeina savaime. Tačiau profilaktinė apžiūra ir tyrimo rezultatai leis treneriui ar kūno rengybos instruktoriui pakoreguoti individualias treniruotes, užkertant kelią raumenų skausmų vystymuisi.

Pacientų patogumui INVITRO laboratorijoje yra sukurti specialūs tyrimų kompleksai skirtingų amžiaus grupių vyrams ir moterims (vyrams nuo 25 metų, vyresniems nei 40 metų, vyresniems nei 50 metų; moterims virš 25 metų, vyresniems nei 40 metų, virš 50 metų), į kuriuos įeina specialistų tyrimai ir tam tikros analizės, leidžiančios įvertinti organizmo darbą ir nustatyti bronchopulmoninių, širdies ir kraujagyslių, endokrininių ir kitų sistemų ligų buvimą ar riziką susirgti.

Ką daryti, jei po treniruotės jaučiate raumenų skausmą?

Mikroelementų trūkumas sportuojantiems žmonėms gali sukelti organų sistemų veikimo sutrikimus. Yra keletas atrankinių tyrimų, kurie leidžia laiku nustatyti ir papildyti trūkstamų medžiagų kiekį.

Raumenų skausmo gydymas po treniruotės

Jei raumenų skausmą sukelia tik padidėjęs pieno rūgšties kiekis po fizinio krūvio, tai norint sumažinti jo intensyvumą, pakanka laikytis kelių paprastų taisyklių:

  1. pradėti sportuoti nuo apšilimo, o baigti su vadinamuoju prikabinimu. Taip po treniruotės atstatysite raumenų aprūpinimą krauju, o prieš treniruotę sklandžiai sumažinsite raumenų aprūpinimą deguonimi, dėl to sumažės pieno rūgšties susidarymas;
  2. treniruočių metu daryti pertraukėles (ypač tarp jėgos pratimų), kurios leis organizmui iš dalies pašalinti raumenyse susikaupusį laktatą;
  3. po treniruotės galite išsimaudyti karštoje vonioje (40 ° C), kuri prisideda prie periferinių kraujagyslių išsiplėtimo (kraujagyslių išsiplėtimo) ir atitinkamai kraujo tekėjimo į raumenis bei padidėjusio jų aprūpinimo krauju. Rekomenduojamas vonios laikas yra ne daugiau kaip 15 minučių. Sergantiesiems lėtinėmis širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis bei cukriniu diabetu karštos vonios nerekomenduojamos, todėl pirmiausia reikia pasitarti su gydytoju;
  4. Atlikite masažą po treniruotės, kad paskatintumėte raumenų atsigavimą.

Sergant lėtinėmis ligomis (pavyzdžiui, cukriniu diabetu, inkstų patologija), reguliarių raumenų skausmų atsiradimas gali rodyti jų eigos pasikeitimą, todėl reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju, kad nustatytumėte daugybę biologinės organizmo aplinkos (kraujo, šlapimas ir kt.) ir parengti gydymo taktiką.

Šaltinis: manostogas.lt

Susiję Įrašai

Sveikata
Taip Pat Skaitykite