Dieta pagal kraujo grupę

dieta

dietaMaitindamiesi pagal savo kraujo grupę Jūs ne tik numesite svorio, bet ir jausitės sveikesni bei išvengsite daugelio ligų. Bent jau taip teigia gydytojas Peter’is D’Adamo (Peter D’Adamo), kuris sugalvojo bei išvystė kraujo grupėmis paremtą mitybą. Perskaitę bei išanalizavę daugelio žmonių atsiliepimus supratome, jog daugumą tai veikia teigiamai. Tiesa, didžioji dalis žmonių pabrėžia ne formų ar svorio pasikeitimus, tačiau gerą savijautą bei pasiektą energijos balansą. Taigi, pažvelkime į mitybos principus, pagal kraujo grupę, atidžiau. Galbūt verta išbandyti?

Mitybos principai

Mityba pagal kraujo grupę vadovaujasi mokslu. Gydytojas D’Adamo teigia, jog kraujo grupės sąlygoja, kurios maistinės medžiagos yra reikalingiausios mūsų organizmui. Gydytojas taip pat pabrėžia, jog kiekvienai kraujo grupei būdinga tam tikra maistinė medžiaga, kurios ji nepripažįsta ir kuri veikia žmogų neigiamai. To nežinojimas gali daryti įtaką įvairių ligų vystymuisi. Anot gydytojo D’Adamo, daugelis organizmo funkcijų yra susijusios su kraujo grupėmis. Taigi, maitindamiesi pagal savo kraujo grupę, Jūs palengvinsite bei pagreitinsite maistinių medžiagų įsisavinimą savo organizme ir patobulinę mitybą galėsite kontroliuoti kūno svorį.

Vienas iš įdomesnių faktų, kurį akcentuoja gydytojas D’Adamo, yra tai jog pritaikydami šį būdą turėtumėte valgyti kuo daugiau tokio maisto, kuriuo maitinosi mūsų protėviai . Skirtingos kraujo grupės išsivystė labai seniai ir nevienodu metu, todėl ir turėtumėte rinkis valgyti tai, kuo maitinosi žmonės tais laikais, kai jos pirmą kartą buvo atpažintos.

0 (I) kraujo grupė

Tai labiausiai paplitusi bei seniausiai atpažinta kraujo grupė. Anot gydytojo D’Adamo, mūsų protėviai, turėję šią kraujo grupę išgyveno dėka daug baltymų turinčio maisto. Jie buvo medžiotojai, todėl daugiausia maitinosi mėsa. Dėl to gydytojas rekomenduoja atsižvelgti į praeitį ir šią kraujo grupę turintiems žmonėms maitintis panašiu principu.

Ką valgyti?

Rekomenduojama valgyti liesą jautieną, kalakutieną, vištieną, žuvį (pvz. menkę, vaivorykštinius upėtakius, ešerius), taip pat jūros gėrybes. Į maisto gamybą patariama įtraukti ir druską, tačiau nepamirškite, tai daryti saikingai.

Ko vengti?

Rekomenduojama vartoti mažiau pieno produktų bei kiaušinių, taip pat riboti kruopų, ypač avižų vartojimą. Reiktų vengti produktų iš kviečių, pvz. kvietinės duonos. Pupelių bei kitų ankštinių daržovių taip pat rekomenduojama vartoti kuo mažiau, nes šis maistas apsunkina virškinimą. Taip pat nerekomenduojama valgyti daug briuselio arba žiedinių kopūstų, nes jie gali slopinti skydliaukės veiklą.

Fizinis krūvis

Norint jaustis dar geriau, šios kraujo grupės žmonėms gydytojas D’Adamo rekomenduoja atlikti daug energingų aerobikos pratimų. Galima suderinti aerobiką ir bėgimą, juk panašiai medžiodami judėjo ir mūsų protėviai.

A (II) kraujo grupė

Ši kraujo grupė yra antra pagal paplitimą Europoje. Gydytojas D’Adamo teigia, kad tuomet, kai kraujo grupė atsirado, mūsų protėviai pradėjo įsikūrinėti ir užsiiminėti žemės ūkiu, o tai paskatino maitintis grūdinės kilmės kultūromis bei daržovėmis. Mėsos vartojimas žymiai sumažėjo. Būtent dėl šios priežasties A (II) kraujo grupės žmonėms rekomenduojama laikytis vegetarizmo.

Ką valgyti?

Kaip jau minėjome, į mitybą rekomenduojama įtraukti kuo daugiau daržovių – brokolių, morkų, artišokų. Taip pat naudinga valgyti įvairius vaisius bei uogas. Rekomenduojama rinktis augalinės kilmės baltymus – riešutus, pupeles, įvairias sėklas, sojos produktus.  Į mitybą patariama įtraukti kuo daugiau grūdinės kilmės maisto.
Ko vengti?

Rekomenduojama rečiau valgyti žuvį, paukštieną, o ypač raudoną mėsą, nes šios kraujo grupės žmonės turi mažiau mėsą virškinančių fermentų ir tai gali daryti įtaką organizmo apsunkinimui bei sukelti prastą virškinimą.

Fizinis krūvis

Kadangi šios kraujo grupės žmonėms būdingas padidėjęs nervų sistemos jautrumas, rekomenduojama užsiimti fizine veikla, kuri ramina, pavyzdžiui, joga.

B (III) kraujo grupė

Tai rečiau pasitaikanti kraujo grupė. Tuomet, kai ši kraujo grupė atsirado, mūsų protėviai pagal gyvenimo būdą daugiausiai buvo klajokliai. Jie daug keliavo, todėl turėjo galimybę rinktis įvairų maistą. Dėka to, šią kraujo grupę turintiems žmonėms taikoma mažiausiai apribojimų.

Ką valgyti?

Mitybos pagrindą turėtų sudaryti raudona mėsa (jautiena, ėriena), taip pat žuvis. Vištieną patariama pakeisti į kalakutieną. Taip pat patariama į mitybą įtraukti kuo daugiau daržovių, ypač lapinių, taip pat vaisių, pavyzdžiui ananasų, bananų, slyvų, vynuogių.

Ko vengti?

Šios kraujo grupės žmonės, labiau nei kiti, turi riziką susirgti diabetu. Dėl cukraus, esančio pieno produktuose,  rekomenduojama rečiau valgyti tokius produktus kaip jogurtas, sūris, pienas. Reiktų vengti ir kukurūzų, grikių, kviečių, rugių, nes šis maistas gali neigiamai paveikti medžiagų apykaitą Jūsų organizme.

Fizinis krūvis

Rekomenduojama rinktis tokią fizinę veiklą, kuri užtikrintų psichologinį ir fizinį balansą, pavyzdžiui – kovos menus, golfą, tenisą, važinėjimą dviračiu arba tiesiog ėjimą.

AB (IV) kraujo grupė

Tai rečiausiai pasitaikanti kraujo grupė. Jai priklausantys žmonės turėtų atsižvelgti tiek į A (II), tiek į B (III) kraujo grupės žmonėms siūlomą maistą. Iš pirmo žvilgsnio tai gali pasirodyti truputį keista, nes, kaip minėjome, A (II) kraujo grupės savininkams rekomenduojama vegetariška mityba, o B (III) kraujo grupei būdingas ganėtinai platus maisto racionas. Gydytojas D’Adamo paaiškina jog tai suderinti tikrai yra įmanoma – AB (IV) kraujo grupei priklausantys žmonės turėtų rinktis mišrią dietą, daugiau krypstančą į vegetarizmą, tačiau leidžiančią įtraukti ir šiek tiek mėsos, žuvies bei pieno produktų.

Ką valgyti?

Pagrindinė problema su kuria susiduria šią kraujo grupę turintys žmonėms yra silpna imuninė sistema. Dėl šios priežasties jiems rekomenduojama daržovių dieta, papildyta produktais, turinčiais angliavandenių. Taip pat į mitybą retkarčiais galima įtraukti kai kurias jūros gėrybes, įskaitant ir  žuvį (tuną, lašišą). Užkandžiams rekomenduojama rinktis šviežius vaisius – vynuoges, arbūzus, figas, tačiau dėl jautraus virškinimo trakto, gali būti sunkiau virškinti rūgščius maisto produktus, pavyzdžiui, apelsinus, jų tiesiog derėtų vengti.

Ko vengti?

Angliavandeniais rekomenduojama mėgautis saikingai. Dėl virškinimo problemų patariama stengtis vengti kai kurių grūdinių produktų, pavyzdžiui, grikių.  Taip pat patariama vengti rūkyto, konservuoto maisto, iš mėsos produktų – vištienos, jautienos, veršienos bei kiaulienos. Tai pat šios kraujo grupės žmonės turėtų vartoti kuo mažiau kofeino bei alkoholio ir ypač tuomet, kai patiria stresą.

Fizinis krūvis

Fizinė veikla taip pat turėtų būti mišri – patariama tarpusavyje derinti raminančius (joga)  ir vidutinio intensyvumo pratimus (bėgimas, važinėjimas dviračiu).

Mitybos pagal kraujo grupę privalumai

Kaip ir kiekviena dieta, šis mitybos būdas privers Jus atidžiau pažvelgti į tai, ką valgote, labiau kontroliuoti maisto produktų pasirinkimą siekiant geresnių rezultatų. Kadangi, mityba pagal kraujo grupę yra paremta šviežių, natūralių produktų vartojimu, todėl laikydamiesi tokios mitybos, negalėsite valgyti greito maisto ir saldumynų – viso to, ko mūsų protėviai dar neturėjo ir kam šiais laikais taip sunku atsispirti.

Tiksliai nėra įrodyta, ar kraujo grupės gali daryti įtaką mūsų mitybai, todėl sunku pasakyti, kiek ši dieta būtų naudinga ir ar yra pagrindo jos laikytis. Vis dėlto, jos principai nėra griežti, o produktai daugiausiai natūralios kilmės, švieži, todėl tai iš ties naudinga mūsų organizmui. Manome, jog šį mitybos būdą būtų įdomu išbandyti. Galbūt jis daugiau veiktų psichologiškai, nes įsijaustume į tokias mitybos tradicijas, kurias puoselėjo mūsų protėviai. Jei šis mitybos būdas jus sudomino, pirmiausiai reiktų sužinoti savo kraujo grupę, atlikus kraujo tyrimą. Šio mitybos principo išradėjas gydytojas Peter’is D’Adamo leidžia leidinius šia tema, turi savo internetinę svetainę, kurioje gausu patarimų, su kuriais vertėtų susipažinti prieš pradedant taikyti dietą.