Organizmo valymas pagal Ajurvedą

ajurvedaAjurvedos mokymas teigia, kad visų ligų šaknys yra organizmo užterštume. Tradicinė medicina naudoja sąvoką šlakai – taip pavadindami tam tikras nuosėdas ir atliekas, susidarančias organizme vykstant medžiagų apykaitos procesams, ypač jiems sutrikus. Šių atliekų organizmas nesugeba pašalinti. Prie šlakų priskiriamos ir nuodingos medžiagos, kurios per maistą, vandenį ar kvėpavimą patenka į organizmą ir lieka nepašalintos.

Ajurveda sanskrito kalba šlakus vadina ama– tai nevienalytė lipni masė, kuri užteršia žarnyną ir kitus kanalus: kapiliarus ir kraujagysles. Tokiu būdu gali įvykti daug cheminių pakitimų, kurių metu susidaro toksinai. Jie patenka į kraują ir pradeda cirkuliuoti organizme. Toksinai gali susikaupti nusilpusiose kūno dalyse sudarydami sukietėjimus, užsikimšimus, užsistovėjimus, taip susilpnindami organų veiklą ir sumažindami audinių atsparumą. Galutinai liga pasireiškia pažeistuose organuose artrito, diabeto, širdies ligų ir kitų susirgimų pavidalu (dr. V.Lad). Apnašos ant liežuvio ir nemalonus kūno kvapas parodo, kad organizme atsirado šlakai (ama).

Kad suprastume, kaip svarbu yra išlaikyti neužterštą organizmą, pažiūrėkime į kūno struktūrą ir “statybos elementus”, kurie Ajurvedoje yra vadinami dhatu. Šie statybos elementai palaiko įvairių organų, sistemų ir gyvybiškai svarbių organizmo dalių funkcionavimą, vystymąsi ir mitybą. Dhatu yra biologinio apsaugos mechanizmo (imuniteto) dalis. Kai sutrinka vienas iš statybinių elementų (dhatu), tai atsiliepia ir kitam, nes kiekvienas iš jų gauna maistą iš gretimo statybinio elemento, tai yra sistema.

Eilės tvarka organizmo statybiniai elementai (dhatu) išsidėstę taip:
1. Plazma (rasa) turi savyje suvirškinto maisto medžiagas ir jomis maitina visus audinius, organus ir sistemas. 

2. Kraujas (rakta) tvarko visų audinių ir gyvybiškai svarbių organų oksidaciją ir palaiko gyvybingumą.
3. Raumenys (mamsa) dengia smulkius gyvybinius organus, judina sąnarius ir palaiko kūno fizinę jėgą.
4. Riebalai (meda) atlieka tepimo funkciją, aprūpina riebalais visą kūną.
5. Kaulai (asthi) duoda kūno struktūrai atsparą.
6. Kaulų smegenys ir nervai (madža) užpildo kaulų ertmę ir siunčia sensorinius bei motorinius signalus.
7. Dauginimosi audiniai (šukra ir artava) turi savyje visų audiniu ingredientus ir atsako už dauginimąsi.

Organizmo statybiniai elementai sąveikauja nustatyta natūralia biologine tvarka ir palaiko vienas kitą, jų tikslas – normali fiziologinių funkcijų veikla visuose audiniuose, organuose ir sistemose. Ajurveda teigia, kad sveikata – tai tvarka organizme, liga – tvarkos suardymas. Dėl kūno ir proto (streso) nestabilumo pradedame sirgti. Tuo tarpu gerą sveikatą turinčio žmogaus negali paveikti net infekcinės ligos. Švarus, neužterštas organizmas ir ramios emocijos – pagrindiniai sveikatos faktoriai.

Ajurveda moko, kad iš negatyvių emocijų žmogus turi mokytis išsivaduoti, nes jų slopinimas sukelia disbalansą ir ligas kuriančius toksinus. Na, o sukauptus organizme šlakus (amą) reikia tiesiog fiziškai “išsišluoti” – išsivalyti badavimu, vaistažolėmis, vandens procedūromis ir kvėpavimu. Yra ir daugiau Ajurvedoje taikomų organizmo valymo būdų, tačiau jie gali būti naudojami tik prižiūrint specialistui.

Ajurvedos propaguotojas, gydytojas D.Čopra siūlo paprastą ir kiekvienam priimtiną organizmo valymo būdą. Jis tikrai paprastas: kelias dienas dažnai, maždaug kas pusvalandį ar dažniau, gerti karštą virintą vandenį po kelis gurkšnelius (galite ir daugiau, jei norisi). Ne arbatą ar žolių nuovirus, bet karštą virintą vandenį. Tam reikalui užvirkite vandenį, pavirinkite kelias minutes ir supilkite į termosą. Pasidėkite jį, kad nepamirštumėte, matomoje vietoje ir kas pusvalandį atsigerkite.

Kuo pagrįstas šis organizmo valymo būdas? Karštas vanduo tirpdo šlakus (amą), o valymo poveikis sustiprinamas ir šiluma, ir reguliariu karšto vandens gėrimu. Svarbus ne išgerto karšto vandens kiekis, bet jo temperatūra ir reguliarus atsigėrimas. Tokį valymą galite kartoti kas mėnesį, po kelias dienas ar savaitę. Jei organizmas stipriai užterštas, galite pavalyti ilgiau – vanduo tikrai nepakenks. Valymo sustiprinimui kelis kartus į dieną (bet ne nuolat) į karštą vandenį galite įlašinti kelis lašus citrinos.

Dabar apie vaistažoles, kurios padeda valyti organizmą. Ajurvedoje plačiai naudojamas imbieras, juodieji bei raudonieji pipirai ir visi aitrūs bei aštrūs skoniai, kurie neutralizuoja toksinus. Galime juos naudoti, jei tinka, bet nepamirškime ir augalų, augančių tėvynėje – jie mums labiau dera.

Žarnyną valančios vaistažolės: liucerna, linų sėmenys, šaltekšnio žievė, šeivamedžio vaisiai, šermukšnio uogos, bruknių uogos, agrastų uogos, dilgelės lapai, gubojos šaknys. O taip pat virtos morkos, burokėliai, melionai, birios košės (perlinė, grikių), sėlenos.

Inkstus valančios vaistažolės: bruknių, juodųjų serbentų, beržų ir dilgelės lapai, dirvinis asiūklis, kadagio uogos, paprastasis kietis. Inkstų akmenis ir smėlį tirpdo meškauogės lapai ir takažolė.

Kraujagyslių ir limfos sistemą valančios vaistažolės: gudobelė, raudonėlis, kiaulpienės šaknys, dirvinis asiūklis, baltažiedė notrelė, kadagio uogos, valerijono šaknys, krapų sėklos, pušų spygliai.

Geriau gerti vieno iš žolinių komponentų arbatą, galite daryti mišinius, ypač su dilgelės lapais. Bendra taisyklė: šaukštelis vaistažolių ar uogų užpilamas stikline verdančio vandens, paliekama pritraukti 15-20 minučių ir geriama po pusę stiklinės pusvalandį prieš valgį 3 kartus per dieną. Linų sėmenų arbatą geriausia gerti vakare prieš miegą.

 

Kad organizmas neužsiterštų, atidžiai rinkitės maistą, gerkite pakankamai vandens, būkite gryname ore, pasirinkite tinkamą fizinį krūvį, venkite stresų ir atsisakykite žalingų įpročių. Ir, žinoma, profilaktiškai atlikite pasirinktą, jums tinkantį organizmo valymą.

Susiję Įrašai

Sveikata
Taip Pat Skaitykite