Kas yra žuvų taukai ir kokios jų savybės?

zuvu taukaiŽuvis – nuo seno vartojamas maisto produktas, vertinamas dėl savo maistingųjų medžiagų. Tai vienas iš vertingiausių produktų mūsų  organizmui. Žuvų taukai – natūralus vitaminų A ir D šaltinis. Vitaminas D būtinas kalciui įsisavinti, kaulams ir dantims. Vitamino A reikia akims, odai ir gleivinei, jis veikia kaip antioksidantas. Taip pat randama ir vitaminų B1, B2, B12, niacino, folio rūgšties, pantoteno rūgšties. Tai pat yra nemažai kalcio, kalio, fosforo, jodo, fluoro, vario, cinko.  

Žuvų taukai vertingi tuo, kadangi juose yra žymiai daugiau nesočiųjų riebiųjų rūgščių negu augaliniuose aliejuose. Todėl netgi esant žemesnei kaip 0 Co temperatūrai, jie išlieka skysti. Žuvų taukai – pagrindinis omega-3 riebalų rūgščių šaltinis. Omega-3 riebalų rūgštys – tai polinesočiosios riebalų rūgštys, kurių organizmas negali pasigaminti pats, todėl jos vadinamos nepakeičiamomis riebalų rūgštimis. Kadangi šių riebalų rūgščių mūsų organizmas negali pasigaminti pats, mes privalome jų gauti su maistu, nes iš jų organizme gaminamos biologiškai aktyvios medžiagos vadinamos eikozanoidais, kurios svarbios dėl šių priežasčių:

  • ·    Veikia kraujo riebalus: (mažina „blogojo” (MTL) cholesterolio kiekį; mažina trigliceridų kiekį);
  • ·    Veikia kraujo klampumą – skystina kraują (slopina krešėjimą);
  • ·    Mažina kraujo spaudimą;
  • ·    Slopina trombų susidarymą;
  • ·    Skatina regeneracinius (atsinaujinimo) audinių procesus;
  • ·    Didina kraujagyslių elastingumą;
  • ·    Gerina ląstelių sienelių laidumą pernešamoms maistinėms medžiagoms;
  • ·    Mažina širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimo riziką (aterosklerozės, miokardo infarkto);
  • ·    Pastebėtas poveikis nervų sistemos veiklai: gerina atmintį, padeda įveikti stresą, mažina agresyvumą ir padeda kovoti su depresija;
  • ·    Stiprina imunitetą.

Žuvų taukuose esantis linolio ir arachido rūgščių kompleksas normalizuoja riebalų ir cholesterolio apykaitą. Nustatyta, kad 30 g žuvų taukų cholesterolio kiekį sumažina 7 proc. Riebalai įvairių žuvų kūne yra pasiskirstę nevienodai: ešerinių koncentruojasi vidaus organuose, sykinių ir jūros ešerių – keteros srityje, silkių poodyje, šamo uodegos srityje, eršketų raumenyse, menkių kepenyse.

   Kada vertėtų pradėti gerti žuvų taukus?
Žuvų taukus galima pradėti vartoti nuo pirmų gyvenimo dienų, nes jie skatina kūdikio vystymąsi. Taip pat juos turėtų vartoti ir nėščios moterys, dirbantys intensyvų protinį darbą, turintys silpną imunitetą, nuolat sergantys peršalimo ligomis, vyresnio amžiaus žmonės, kuriems yra didesnė rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Žmonės, kurie valgo daug žuvies (gyvenantys vandenynų pakrantėse) rečiau serga širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, reumatoidiniu artritu, jų stipresnis imunitetas, taip pat mažiau pasitaiko alerginių reakcijų.

   Ar saugu kasdien gerti žuvų taukų?
Patartina rinktis be papildomų priedų, tokių kaip sotieji riebalai (cholesterolis) dėl jų neigiamo poveikio širdies ir kraujagyslių sistemai, dirbtinių konservantų, dažiklių, aromatizatorių, saldiklių, kurie gali sukelti alergines reakcijas ir kitų šalutinių poveikių. Kokybiškuose žuvų taukuose neturi būti sunkiųjų metalų ir kitų aplinkos teršalų priemaišų (arba labai maži kiekiai, kurie neišmatuojami). Jie turi atitikti geros gamybos praktikos standartus, patvirtintus specialių institucijų (Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO), Maisto ir vaistų agentūros ( FDA ) ir kt.).

  Kokiomis ligomis sergant profilaktiškai verta pagerti žuvų taukų ir kodėl?
Žuvų taukai – tai puiki širdies ir kraujagyslių ligų profilaktika, nes mažina jų išsivystymo riziką (ypač aterosklerozės). Jie mažina cholesterolio ir trigliceridų kiekį kraujyje bei padeda reguliuoti kraujo spaudimą.Vartojant žuvies taukus galima sumažinti insulto ar širdies priepuolių riziką. Žuvų taukai labai naudingi gydant psichozės paveiktus ar maniakine depresija sergančius pacientus, padeda gerinti bendrą pacientų nuotaiką ir netgi sumažina PMS (priešmenstruacinio sindromo) simptomus. Yra žinoma, kad žuvų taukai gerina smegenų veiklą, protinį vystymąsi, atmintį ir gebėjimą susikaupti, todėl naudingi ne tik vaikams, bet ir vyresnio amžiaus žmonėms. Pagyvenusiems žmonėms žuvų taukai gali padėti sumažinti silpnaprotystės ir atminties praradimo riziką, lėtina senėjimo procesus ląstelėse. Taip pat jie stiprina kaulus, saugo nuo osteoporozės, , stiprina regėjimą, saugo nuo laisvųjų radikalų susidarymo, palaiko sveikus plaukus, nagus, odą ir gleivines.

  Ar yra grupė žmonių, kuriems žuvų taukai netinkami? Kada jų nereikėtų vartoti?
Žuvų taukai tinka tiek kūdikiams nuo 1 mėn., tiek darželinio ir mokyklinio amžiaus vaikams bei paaugliams, nėščiosioms ir žindančioms moterims, žmonėms, sergantiems įvairiomis lėtinėmis ligomis. Tačiau reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininkų apie žuvų taukų dozavimą, kad išvengtumėte riebaluose tirpių vitaminų perdozavimo (jei vartojate kitus vitaminus), kuris gali būti pavojingas. Taip pat reikėtų rinktis kokybiškus, kuo natūralesnius žuvų taukus, nes gali pasireikšti alerginės reakcijos sudedamosioms papildų medžiagoms.

Susiję Įrašai

Sveikata
Taip Pat Skaitykite